Polska Organizacja Turystyczna już po raz szesnasty przyznała certyfikaty wyróżniającym się i szczególnie atrakcyjnym produktom turystycznym. Zobacz, które atrakcje w tym roku dołączyły do prestiżowego grona certyfikowanych produktów turystycznych i koniecznie je odwiedź! A każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem nagrodzone atrakcje turystyczne oferują wiele możliwości spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób.
Zwycięskie produkty turystyczne z roku 2018:
ZŁOTY CERTYFIKAT POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ 2018:
Muzeum Powstania Warszawskiego
Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz trafiał do współczesnego odbiorcy? Muzeum Powstania Warszawskiego łączy przeszłość ze współczesnością, miejsce pamięci z innowacyjną ekspozycją. To miejsce, w którym za pomocą multimediów, odtworzono atmosferę powstańczej stolicy. W niepowtarzalny sposób oddziałuje na odwiedzających obrazem, światłem i dźwiękiem – pomaga zrozumieć historię. Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z tych, które nowoczesnymi środkami przekazu zakorzenia wydarzenia sprzed lat we współczesnej świadomości narodowej. Muzeum zlokalizowane jest w zabytku architektury przemysłowej.
https://www.1944.pl
CERTYFIKATY POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ 2018:
Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis
Czy wiecie, że picie ponad 1 litra wody dziennie zmniejsza o 79 proc. ryzyko powstania raka piersi i o 50 proc. ryzyko powstania raka okrężnicy oraz pęcherza? Woda jest jednym z podstawowych elementów przyrody, który decyduje o istnieniu życia na Ziemi. Wszyscy wiedzą, że jest niezbędna, ale dopiero w Hydropolis można spojrzeć na związek H2O z różnych, fascynujących perspektyw. Centrum Hydropolis to unikatowe centrum wiedzy, w którym na pierwszy plan wyłania się właśnie woda. Wystawa podzielona jest na 9 stref tematycznych, a każda z nich przedstawia substancję życia w innym procesie – od funkcji pełnionych w ciele człowieka po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi. Sam budynek Hydropolis jest zabytkowym zbiornikiem wody czystej o ponad 100-letniej historii. Można tam nie tylko dowiedzieć się o różnych funkcjach wody, lecz także poznać historię Wrocławia i wodociągów. To jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Dolnego Śląska.
https://hydropolis.pl
Centrum Hewelianum
Jan Heweliusz nie bez powodu znany jest jako gdański Leonardo da Vinci. Jego działalność i dorobek naukowy stały się inspiracją do multizadaniowego centrum, w którym nauka, kultura i ekologia przenikają się z rekreacją. Hevelianum to wyjątkowe miejsce w Gdańsku. Dlaczego wyjątkowe? Tylko tam mury historycznych zabudowań skrywają multimedialne wystawy. W XIX-wiecznych budynkach dawnego bastionu militarnego znajduje się pięć interaktywnych wystaw, nafaszerowanych nowoczesną technologią. Można tam znaleźć m.in. robotycznego psa ze sztuczną inteligencją, planetarium mobilne czy ekspozycje 3D bazujące na detekcji ruchu, co pozwala na interakcje turystów z projekcją. Ponadto Hevelianum otoczone jest pięknym terenem parkowym z punktem widokowym, z którego rozciąga się zjawiskowa panorama Gdańska. Niektórzy nazywają to miejsce gdańskim Central Parkiem!
http://www.hewelianum.pl
Kompleks Sztolnia Królowa Luiza
Podziemne ścieżki, najdłuższa trasa woda, unikatowa maszyna parowa, podziemny port i dwa szyby – tylko niektóre atrakcje, które można znaleźć w Zabrzu. Wystarczy odwiedzić Kompleks Sztolnia Królowa Luiza, czyli największy kompleks w Polsce związany z dziedzictwem pogórniczym. Można tam odbyć wyjątkową podróż w czasie i przejść przez historię wydobycia węgla na Górnym Śląsku. Tylko tam znajdziecie XIX wieczny chodnik wykuty w całości w węglu. Podziemne korytarze, autentyczne wyrobiska połączone z najnowszymi technologiami i efektami stymulującymi zmysły to wszystko czeka na turystów. Chętni mogą poczuć klimat dawnej kopalni uczestnicząc w Bajtel Szychcie, czyli zwiedzaniu z „zabawą w górnika”. W Kompleksie Sztolnia Królowa Luiza każdy znajdzie coś dla siebie, wystarczy spojrzeć na warianty zwiedzania. Kompleks przygotował ofertę zarówno dla seniorów, jak i dla maluchów (nawet dla 3-latków). Miejsce szczególnie chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi.
http://www.sztolnialuiza.pl
Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady
Jeśli ktoś powiedział, że lawendowe pola można znaleźć tylko w Prowansji, to znaczy dawno nie był na Pomorzu. Żeby poznać 20 odmian tej niesamowitej rośliny i dowiedzieć się o jej właściwościach, wystarczy odwiedzić Lawendową Osadę w samym sercu Szwajcarii Kaszubskiej. Lawenda zaczyna kwitnąć w czerwcu, na początku lipca jest ścinana, suszona i przerabiana. Przychodzi więc czas na warsztaty własnoręcznego wyrobu kremów, olejku, mydeł czy plecenia wianków. Turyści mogą także skorzystać z oferty lawendowego wellness & SPA. Do dyspozycji pozostaje grota solna, ruska bania, zimna i ciepła balia. Wizyta w Lawendowej Osadzie to także niesamowita przygoda kulinarna. Goście mogą spróbować kozich i krowich serów z dodatkiem lawendy, lawendowe dżemy i syropy, które doskonale komponują się z naleśnikami lub herbatą.
http://lawendowaosada.pl
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Pałac w Wilanowie, choć w przeciwieństwie do wersalu, skromny, ziemiański dwór z narożnymi alkierzami, zachwyca turystów z całego świata. W końcu to jedyny barokowy pałac królewski w Polsce. Oprócz pięknej zabytkowej architektury i historycznej kolekcji sztuki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oferuje turystom przestrzeń ogrodów i parków. To wszystko podziwiać można w tle miłosnej historii króla Jana i jego ukochanej Marysieńki. Muzeum przenosi turystów do epoki baroku i wykorzystuje charakterystyczne dla niej środki wyrazu jak światło, obraz i dźwięk, by tworzyć iluzję. Dzieje się tak podczas plenerowej ekspozycji „Królewski Ogród Światła”, na którą Muzeum zaprasza w okresie jesienno-zimowym. Turyści mogą także uczestniczyć w warsztatach rekonstrukcji kulinarnej, podczas których mogą doświadczać historii za pomocą jedzenia. Weekend w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to świetna okazja do poszerzania horyzontów dla całej rodziny.
http://www.wilanow-palac.pl
Muzeum Pałac w Rogalinie
Park z kilkusetletnimi dębami, pałac z XVIII wieku i eksponaty, którymi nie pogardziłyby słynne europejskie muzea. Tym wszystkim może się pochwalić Muzeum Pałac w Rogalinie. Turystom udostępnione są wnętrza pałacowe, gabinet londyński prezydenta Edwarda B. Raczyńskiego z galerią portretów, powozownia i ogród rokokowy. W pałacu podziwiać można największy obraz Jana Matejki pt. „Joanna d’Arc”. Do Rogalina warto się wybrać także na lekcje i warsztaty muzealne kierowane w szczególności do dzieci i młodzieży. Przed przyjazdem do kompleksu warto skorzystać z lekcji internetowych, z których można dowiedzieć się nie tylko o Rogalinie i jego mieszkańcach, ale też o dawnych obyczajach i przedmiotach.
http://www.rogalin.mnp.art.pl
Ski-Raft Spływy Pontonowe Bardo
Chcecie poczuć smak adrenaliny i połączyć to z niezwykłymi widokami? Takie przeżycia może zagwarantować jedynie spływ pontonowy przełomem rzeki Bardo! To wspaniała przygoda dla całej rodziny. Ski-Raft Spływy Pontonowe Bardo ma dużo szerszą ofertę niż wskazuje na to nazwa. Po pełnym dniu przygód czekać będzie na ciebie ciepły posiłek. Kiełbaski z grilla, szaszłyki, karkówka, czyli wszystko, co po wysiłku turyści lubią najbardziej. Chętni mogą zagrać też w paintball na zaaranżowanej, leśnej przestrzeni lub odkryć tajemnice historyczne w Folwarku Szyfrów. Drzwi otworzą się dopiero, kiedy uczestnicy rozwikłają mroczną tajemnicę. Oferta dostosowana jest do umiejętności i wieku turystów. Każdy z pewnością znajdzie tam coś dla siebie i wyniesie ze spływu niesamowite wspomnienia.
https://www.ski-raft.pl
Spływ przełomem Dunajca
Nie każdy kraj może pochwalić się produktem turystycznym, którego historia sięga 1934 roku. Wtedy to po raz pierwszy z przystani flisackiej w Sromowcach ruszył spływ rzeką Dunajec. Od tego czasu turyści mogą podziwiać piękno Pienin w towarzystwie barwnych opowieści flisaków. Legenda o Janicku, o husytach w Haligowskiej Skale czy o mnichach z Czerwonego Klasztoru to tylko niektóre z nich. Malownicza trasa spływu prowadzi przez liczne zakola rzeki, otoczone wapiennymi skałami, które sięgają nawet do 300 metrów wysokości. Do dziś naukowcy nie są w stanie dojść do tego, jak powstał przełom w Dunajcu. Flisacy mają na to swoje teorie. Jedna z legend głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry. Najlepszym sposobem na przekonanie się o pięknie rzeki i legendach na jej temat jest udział w spływie. Turyści mają do wyboru dwie trasy: 18 km do Szczawnicy lub 23 km do Krościenka.
https://flisacy.pl
Stare Kino Cinema Residence
Kochacie kino i marzycie o tym, by choć na chwilę przenieść się do świata filmu? Odwiedźcie hotel Stare Kino Cinema Residence. Każdy apartament to inna, filmowa opowieść, która zabierze cię w niezwykłą podróż do magicznego świata. Wszystko to w najlepszej lokalizacji, w samym centrum Łodzi, przy słynnej ulicy Piotrkowskiej. Butikowy aparthotel powstał w zabytkowej XIX-wiecznej kamienicy projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Filmowy klimat hotelu nie jest dziełem przypadku. W 1899 roku w kamienicy znajdował się pierwszy stały kinematograf w Polsce. Na gości Starego Kina i wszystkich odwiedzających Łódź czeka także Galeria Plakatu, gdzie oglądać można oryginalne plakaty największych twórców plakatu filmowego z każdego okresu Polskiej Szkoły Plakatu. W hotelu organizowane są także wernisaże artystów i pokazy filmów na świeżym powietrzu.
https://www.cinemahotel.pl
Zamek Moszna
Kąpiel w marmurowej wannie z duchem? Tylko w Zamku w Mosznej, którego mottem jest „historia bez barier”. Trudno o drugi zamek w Polsce, który może pochwalić się 90 proc. oryginalnej architektury. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, które zapierają dech w piersiach. Takim domem nie pogardziłyby nawet księżniczki z bajek Disney’a. Baśniową architekturą zachwycają się przede wszystkim najmłodsi turyści, którzy mogą uczestniczyć w nietypowych warsztatach jak: Bajkowa Akademia czy Akademia Pana Hrabiego. Odwiedzający zamek mogą skorzystać z usługi hotelowej, pójść do restauracji lub zrelaksować się w strefie wellness. Największym atutem Zamku Moszna jest możliwość korzystania z zachowanych wnętrz jaką mają turyści.
http://www.moszna-zamek.pl
CERTYFIKAT SPECJALNY 2018:
Muzeum Mleka w Grajewie
Skąd się bierze mleko i jakie procesy ono przechodzi, żeby znaleźć się na sklepowych półkach? Nie trzeba jechać na wieś, żeby się tego dowiedzieć. Kompleksową wiedzę na temat znajdziecie w pierwszym w Polce Muzeum Mleka w Grajewie. Początek mlecznej przygody zaczyna się w strefie Łąka, gdzie znajdują się zwierzęta charakterystyczne dla przemysłu mleczarskiego. Następnie przechodzimy do części, w której przedstawiona jest historia mleka i rewolucji przemysłowej. W muzeum za pomocą gier i interaktywnych ekranów można dowiedzieć się, jaką drogę przechodzi mleko, żeby znaleźć się w naszych lodówkach. Muzeum przenosi także do przeszłości, wystarczy wejść do części imitującej oborę. Przygodę warto zakończyć w prawdziwym barze mlecznych, który łudząco przypomina te z okresu PRL-u. Muzeum Mleka to kolejny obiekt, który udowadnia że zdobywanie wiedzy może być też dobrą zabawą.
http://www.muzeummleka.pl
CERTYFIKAT INTERNAUTÓW 2018:
Frontem do Wolności. Łabiszyńskie Spotkania z Historią
Nauka historii nie musi polegać na czytaniu książek i siedzeniu w klasie. Udowadniają to co roku Frontem do Wolności – Łabiszyńskie Spotkania z Historią, organizując jedne z największych wydarzeń rekonstrukcji historycznej w Polsce. Każda edycja ma motyw przewodni, może być to postać historyczna jak gen. Maczek lub wątek np. Kierunek Berlin. To żywa lekcja historii, sceneria jest wyjątkowo realistyczna: na ulicach leży gruz, dookoła zasieki, szyldy sklepów i punktów usługowych są utrzymane w stylistyce lat wojennych. Inscenizacje są niezwykle widowiskowe, na ulicach pojawiają się zabytkowe samochody i sprzęt wojskowy, a nisko przelatujące myśliwce zrzucają do wody „bomby”. Profesjonalizm i efektowność wydarzenia przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także wszystkich, którzy chcą choć na chwilę doświadczyć tego co nasi przodkowie.
http://labiszyn.pl
WYRÓŻNIENIE 2018:
Bydgoski Festiwal Wodny "Ster na Bydgoszcz"
Parada statków, wyścigi smoczych łodzi, pływanie łodziami zbudowanymi z butelek PET czy wyścigi kaczek. To nawet nie połowa atrakcji, które atrakcje czekają na uczestników festiwalu „Ster na Bygoszcz”. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty śpiewania szant i spotkania z żeglarzami, których opowieści zwalają z nóg.
http://sternabydgoszcz.pl